ZNAJDŹ OPTYKA

#bezpiecznyoptyk oraz #bezpiecznebadaniewzroku

W czasie zagrożenia epidemiologicznego nie można zaniedbywać osób, które potrzebują nowych okularów. Ważne jest, aby zapewnić bezpieczeństwo, a także komfort badania i doboru okularów w salonie optycznym wszystkim jego uczestnikom - pacjentowi, optykowi, optometryście czy okuliście.

PRZYGOTOWANIE SALONU

 1. Przygotuj niezbędne środki ochrony osobistej: płyn do dezynfekcji, maseczki, przyłbice, rękawiczki, jednorazowe fartuchy lub peleryny - dla siebie i pacjenta. Potrzebny Ci także będzie bezdotykowy termometr oraz osłonki na sprzęt do badania.
 2. Musisz mieć przygotowaną myjkę ultradźwiękową oraz środek do mycia opraw.
 3. Przygotuj tace z jednorazowymi (np. papierowymi) podkładami, na którą będziesz odkładać oprawy, które będzie przymierzał klient.
 4. Rozważ wyposażenie zakładu optycznego oraz gabinetu okulistycznego w lampy odkażające.

OBSŁUGA PACJENTA

 1. Umawiaj się z pacjentami na konkretną godzinę. Dla jednego klienta powinieneś mieć przeznaczone 45-50 minut. Po każdej wizycie musisz poświęcić 10-15 minut na przygotowanie zakładu do kolejnej wizyty.
 2. Po przyjściu pacjenta poproś go o zgodą na zmierzenie temperatury. Jeśli temperatura wyniesie 38 stopni lub więcej - umów się z pacjentem na inny dzień.
 3. Miej przygotowaną maseczkę i środek do dezynfekcji rąk - dla siebie i pacjenta.
 4. Obsługuj pacjenta w bezpiecznym ubiorze - przyłbica lub okulary ochronne, rękawiczki, maseczka.
 5. Przed i po każdym badaniu dezynfekuj wszystkie urządzenia, z którymi Ty i pacjent mieliście kontakt.
 6. Podczas doboru opraw sam zdejmuj oprawy z wieszaków i odkładaj je na przygotowaną do tego tacę. Przymierzone oprawy nie mogą wrócić bezpośrednio na wieszak.
 7. Do pomiarów parametrów centracji stosuj urządzenia gwarantujące bezpieczny dystans, np. tablet z aplikacją SZAJNA Snap. Nie używaj pupilometru elektronicznego.
 8. Po zakończeniu obsługi wszystkie przymierzone oprawy umyj w myjce ultradźwiękowej przed odłożeniem ich na wieszak.